!VIVA MEXICO!
TAJUPLNÝ YUCATAN

Název Yucatan zní velmi tajuplně - a tajuplný tento poloostrov v Mexickém zálivu skutečně je. Yucatan je proděravělý spletitými vodními cenotami, jeho moře překypuje podmořskými poklady. Úchvatné mayské pyramidy obklopuje hustý a neprostupný prales. Nádherná příroda se tu mísí se starou indiánskou i současnou mexickou kulturou. Barvami hýřící zemi podmalovává pulsující mexická hudba.


Na naší cestě se vypravíme do Mexika - na poloostrov Yucatan. Už při odletu máme VELKÉ PROBLÉMY. Ani noc na londýnském letišti neproběhne hladce. Ani na mexické půdě to není o nic lepší - až příliš často se o nás zajímá POLICIE. Na druhý den se oba potýkáme s mořskou nemocí. Sotva naše cesta začala, už jsme totálně vyřízení!
Situace se nakonec přece jen uklidní a my pokračujeme v naší cestě. Necháme se zlákat KARIBIKEM - tyrkysovou vodou teplou jak kafe. Pronikneme do úžasného PODMOŘSKÉHO SVĚTA. Budeme plavat mezi hejny barevných rybiček. Lekneme se nebezpečného jedovatého rejnoka. Rozhodně si nenecháme ujít ani plavání s DELFÍNY. Políbíme MOŘSKOU PANNU.
Podnikneme vzrušující plavbu za VELRYBÍMI ŽRALOKY. Pocítíme, jaké to je, když těsně kolem nás v moři proplouvají největší ryby na světě dorůstající délky až čtrnácti metrů! Yucatan je místem, kde se v letním období shromažďují až stovky těchto nádherných kolosů.
Několik dní budeme trávit v CENOTÁCH, jeskynních jezírkách a podzemních řekách, kterými je Yucatan přímo protkaný. Do některých z těchto cenot házeli Mayové dokonce i své LIDSKÉ OBĚTI. Kdo se v tajuplném podzemním labyrintu ztratí, nenajde už cestu zpátky!
Je období dešťů, nesnesitelné dusno, a tak promokneme každý den na kost. Uvidíme pravou TROPICKOU DŽUNGLI, zajímavé rostliny, vodopády a spousty nejrůznějších zvířat. Natrefíme na velké krokodýly. Polechtáme na břichu jedovatou TARANTULI. Narazíme také na velkou tlupu mlsných NOSÁLŮ.
Navštívíme několik starých mayských měst, jako jsou věhlasné Tulum, Calacmul, CHITZÉN ITZA, Uxmal a Palenque. Spatříme úchvatné MAYSKÉ PYRAMIDY i pravou hvězdárnu. Pronikneme do mayské a olmécké kultury, jejich záhad a tajů. Uvidíme RITUÁLNÍ OBŘADY - tajemnou míčovou hru pelota, létající muže VOLADORES a ještě tajemnější ohňovou hru uarhukua. Strávíme několik dní mezi pravými indiány, podíváme se do hlavního indiánského města SAN CRISTOBAL.
Prochodíme hned několik starých KOLONIÁLNÍCH MĚST, které hýří všemi barvami. Přes den a pak hlavně navečer zazní ve městě energická MEXICKÁ HUDBA. Uslyšíme hrát potulné muzikanty, mariarchy a marimbu, která roztančí snad každé srdce. Tolik muziky jako v Mexiku, jsme zatím neslyšeli!
Ochutnáme věhlasnou mexickou kuchyni, kde nikdy nechybí kukuřice, papriky, rajčata, čili ani limetka. Ochutnáme také věhlasné KUŘE S ČOKOLÁDOU. Nejvíce si pochutnáme na TACOS, které se za pár pesos prodávají na každém rohu. Chutné jídlo zapijeme čím jiným než pravou mexickou TEQUILOU.


VELMI ÚSPĚŠNÉ A PESTRÉ PÁSMO
Obzvlášť úspěšná a hodně pestrá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč tajuplným poloostrovem Yucatan. Cesta zemí, kde se úchvatná příroda mísí se starou i novou kulturou, a kde na každém rohu prodávají tacos.COPYRIGHT © 2002-2021 Kateřina & Miloš MOTANI
Website designed and managed by Motani