PŘEHLED POŘADŮ PRO ŠKOLY
ŠÍLENÁ INDIE
SÁRÍ, TURBANY, TANČÍCÍ VELBLOUDI A POSVÁTNÉ KRYSY

V pásmu se vypravíme do Jaipuru - města látek, zažijeme veselý SVÁTEK BAREV HOLI.
Vidět mauzoleum TAJ MAHAL je povinnost.
Ve starém městě VÁRÁNASÍ se lidé koupou v posvátné řece GANZE, pere se prádlo. Jestli nás čilí indičtí OBCHODNÍCI ještě nepřevezli, tak tady se jim to určitě povede.
Chodíme s pokorou těsně okolo ZAPÁLENÝCH POHŘEBNÍCH HRANIC. Navečer u řeky Gangy probíhá úchvatná ohňová CEREMONIE AARTI.
Ve městě Bikaner zažijeme pestrobarevný VELBLOUDÍ FESTIVAL. Budeme sledovat vzrušující VELBLOUDÍ ZÁVODY, velbloudí tanec a bojový zápas, obdivovat indické krásky oděné do barevného sárí, muže s turbany a pěstěnými plnovousy, TRADIČNÍ INDICKOU HUDBU a TANCE.
Prozkoumáme místa plná dravců, jeřábů, divokých pávů, veselý OPIČÍ CHRÁM, chrám plný posvátných krys. Spatříme divoké indické slony.
Prochodíme modré město JODHPUR, kamenné město Jaisalmer, město velbloudů Pushkar, pulzující HARIDWAR, spirituální Rishikesh a překrásný ZLATÝ CHRÁM.
S velbloudem se vydáme do POUŠTĚ THAR. Po celou naši indickou cestu nás budou pronásledovat nejrůznější malé i velké PROBLÉMY.
Do ulic nás vytáhne velká INDICKÁ SVATBA.
To nejúžasnější na celé přelidněné a špinavé Indii jsou však samotní INDOVÉ.

NEJNOVĚJŠÍ PÁSMO Z ASIE OD PODZIMU 2023

DRAVÁ AMAZONIE
RŮŽOVÍ DELFÍNI, TYRKYSOVÁ POUŠŤ A PŘÍBĚH BÍLÉHO KONĚ

Naše další cesta nás zavede do SRDCE DRAVÉ AMAZONIE.
Jako první zavítáme do velmi nebezpečného města MANAUS. Celé hodiny vydržíme pozorovat pulzující přístav a rušný rybí trh. Navečer pak na hlavním náměstí ochutnáme speciální indiánskou polévku tacacá.
Zatímco v temných bočních ulicích se až příliš často odehrávají velmi nepěkné věci. Připleteme se do opravdu ŠÍLENÉHO PŘÍBĚHU, který bychom raději nezažili.
Proto se raději vydáváme do pralesní divočiny zkoumat řeku AMAZONKU, nejdelší a nejmohutnější řeku na světě.
Navštívíme AMAZONSKÉ INDIÁNY, kteří umí hrát na želvu a se kterými si i zatančíme.
Zastavíme se v domorodých plovoucích domech i vesnicích, kde mají indiáni vskutku prapodivné domácí mazlíčky. LENOCHODI jsou opravdu velmi zvláštní tvorové a velcí mazlíci a indiánské děti je tahají všude jako koťata. Mimochodem taková ANAKONDA je také velmi přítulná.
Na malé motorové lodi se vydáme k soutoku žluté řeky Rio Salemoes a černé řeky Rio Negro. Několik dní budeme odříznuti od civilizace poznávat poklady Amazonie. Prozkoumáme spletitá ramena řeky Amazonky, ponoříme se do hlubokého deštného pralesa. Budou nás bedlivě sledovat nespočetné OPIČÍ OČI, ale i prapodivná tamandua. Na ohromných listech leknínu viktorie královské vypadá modrošedá volavka jak vrabec.
Naučíme se, jak se uspává zubatý kajman. Na PRALESNÍM FOTBALE budeme fandit oběma mužstvům, jelikož na vítěze čeká dobře živená kráva.
Našim největším zážitkem na řece Amazonce však bude plavání s divokými RŮŽOVÝMI DELFÍNY! ...

NEJNOVĚJŠÍ PÁSMO Z AMERIKY OD PODZIMU 2022


VELKÉ SAFARI & USMÍŘENÍ S AFRIKOU?
GEPARDÍ STEZKOU DO LACHTANÍ ZÁTOKY

Naše první kroky zamíří na místo, kde se nám stalo něco HODNĚ OŠKLIVÉHO. Kde nás s nožem v ruce přepadli a okradli.
Jaká bude naše nová africká cesta? Podaří se nám USMÍŘIT S AFRIKOU, která nám tolik ublížila?
Necháme Windhoek a nebezpečnou čtvrť KATURURU za zády a vyrazíme do divočiny. Budeme brouzdat savanou a pozorovat hbité GEPARDY. Podíváme se jim přímo do očí. V zátoce Walwis Bay podnikneme na kajaku veselou plavbu mezi lachtany.
Vydáme se do skalnaté oblasti SPITZKOPPE, kde jsou spousty drahokamů. Ochutnáme grilované hovězí maso, maso z kudu, oryxe, plody moře, ale i šneky na česneku.
DOBRODRUŽSTVÍ na nás bude čekat za každým rohem. V parku WATTERBERG obchází opice popelnice a stany. Jsou tady prasata, veverky i hbité MANGUSTY. Obrovské safari nás pak čeká v národním parku ETOSHA. Zažijeme VELKOU SLONÍ KOUPEL, uvidíme plaché nosorožce, oryxe, antilopy, zebry i spousty dlouhokrkých žiraf, šakaly, hyeny i lvy.
Ve městě OPUVO se setkáme se červenými Himba, pestrobarevnými Demba a kmenem HERERO, jehož ženy ještě stále nosí široké bohaté sukně a podivné rohaté turbany.
Na vlastní pěst se vydáme do další CHUDINSKÉ ČTVRTĚ a budeme doufat, že se nám mezi domorodci už snad nic špatného nestane.

NEJNOVĚJŠÍ PÁSMO Z AFRIKY OD PODZIMU 2021
VELKÉ CHLUPATÉ DOBRODRUŽSTVÍ,
SPOUSTY VESELÝCH A NAPÍNAVÝCH PŘÍBĚHŮ
A HLEDÁNÍ USMÍŘENÍ S AFRIKOU.


EXPEDICE BORNEO
OSTROV LOVCŮ LEBEK, NOSATÝCH OPIC A SLONÍCH TRPASLÍKŮ

V pásmu procestujeme úžasný OSTROV BORNEO.
Budeme brouzdat rušnými přístavy, ochutnáme pečené ryby. Město KUCHING nás překvapí moderním mostem. Uchvátí nás prales, vegetace, obrovský květ RAFLÉZIE, LÉTAJÍCÍ VEVERKY a lemuři, létající žáby, medvědi malajští, ORANGUTANI, nosaté a břichaté opice KAHAU, opice makakové, mrňavý okatý NÁRTOUN, jedovatý savec LORI, jedovatí HADI i škrtiči.
Vydáme se do vesnice LOVCŮ LEBEK. Nejobávanějším kmenem jsou IBAN, kteří žijí v dlouhých dřevěných domech. Tetování na kůži starého muže je svědectvím nedávných krvavých výprav. Uvidíme tradiční TANCE, uslyšíme moderní i orientální hudbu.
Budeme šnorchlovat s rybičkou Nemo, spatříme vzácné delfíny ORCELY, ryby LEZCE žijící na suchu a bahenní sopky.
Na řece Kinabatangan najdeme vzácné malé slony bornejské, ulovíme krokodýla. Jeskyně Gomantong Cave je plná ŠVÁBŮ, stonožek, netopýrů a rorýsů.
Vydáme se za MOŘSKÝMI CIKÁNY, kteří žijí na moři v dřevěných chatrčích na kůlech. S kmenem BAJAU se nám moc líbilo, a tak naše video za MOŘSKÝMI PIRÁTY potrvá celých sedm minut.

NEJNOVĚJŠÍ PÁSMO Z ASIE OD PODZIMU 2019
ORANGUTANI, NOSATÉ OPICE, LIDOJEDI A MOŘŠTÍ CIKÁNI,
JESKYNĚ PLNÁ ŠVÁBŮ JEN PRO SILNÉ POVAHY
A DALŠÍ KLENOTY BORNEA.
FLORIDA & HAVAJ NA HAVAJI
OSTROVY Z OHNĚ, ŽRALOCI, MOŘSKÉ PANNY A MICKEY MOUSE

V pásmu podnikneme jedinečné výpravy na lodi, plachetnici, na kajaku i vodním skútru.
Na Floridě prozkoumáme bažinatou krajinu Everglades. Uvidíme vodní ptáky a zubaté velké aligátory. Zaplaveme si mezi baculatými KAPUSTŇÁKY v Křišťálové řece. Budeme hledat ZKAMENĚLÉ ŽRALOČÍ ZUBY.
Navštívíme několik slavných ZÁBAVNÍCH PARKŮ, dům Hemingwaye, Edisona a Forda, i zajímavá muzea. Strhne nás pravý INDIÁNSKÝ TANEC.
Poté navštívíme čtyři havajské ostrovy, kde nás uchvátí MOŘSKÝ SVĚT. Budeme plavat mezi ŽRALOKY v kleci i bez klece, mezi divokými DELFÍNY, ohromnými MANTAMI, mořskými ŽELVAMI, barevnými rybičkami a murénami. Spatříme velryby KEPORKAKY, vzácnou husu nene, mangusty a veselého pavouka.
Při atomovém poplachu zažijeme 30 minut strachu. Uvidíme barevné pláže, vodopády, hustou tropickou VEGETACI. Uchvátí nás zdatní surfeři a krásné HAVAJSKÉ TANEČNICE. Aktivní sopka KILAUEA, lávové tunely a ŽHAVÁ TEKOUCÍ LÁVA budou našim nejsilnějším zážitkem.
Na pustém horkém místě si uvědomíme, že nic netrvá věčně.

VELMI OBLÍBENÉ PÁSMO PLNÉ JEDINEČNÝCH VÝPRAV
CESTA NAPŘÍČ NÁDHERNÝMI OSTROVY,
KDE MOC PRŠÍ, PUKÁ ZEMĚ
A OKOLO KROUŽÍ ŽRALOCI, VELRYBY, DELFÍNI A MANTY.


ZÁHADNÁ A DRSNÁ NAMIBIE
POBŘEŽÍ KOSTER, DIAMANTY A ČERVENÍ ČERNOŠI

Na naší další cestě se vydáme opět do své milované Afriky. Po patnácti letech se vracíme do úchvatné a záhadné Namibie, kde začalo naše vůbec první AFRICKÉ DOBRODRUŽSTVÍ.
Jako první se spolu vydáme do NAMIBSKÉ POUŠTĚ, nejstarší pouště na světě, kde budeme objevovat prapodivné pouštní rostliny a nesmírně zajímavá zvířata. Spatříme DUHOVĚ PRŮHLEDNÉ GEKONY, hbité ještěrky, vzácné chameleony, bílého tančícího pavouka i černé brouky i POUŠTNÍ ZMIJI. Podrobně se podíváme na pichlavé rostliny nara, pouštní rostlinu WELWITSCHII PODIVNOU a ohromné STROMOVÉ ALOE.
Mlhavé namibské pobřeží rozveselí obrovská hejna růžových plameňáků a bílí pelikáni. Velmi veselé chvíle si užijeme MEZI ZVĚDAVÝMI LACHTANY.
Poté se vydáme zkoumat obávané a pusté POBŘEŽÍ KOSTER, kde ztroskotalo na šest set lodí. Na ztroskotanou posádku dříve čekala JISTÁ SMRT, neboť dál do vnitrozemí není nic než trýznivé sucho, spalující slunce a vyprahlá poušť.
Cestou směrem na jih uvidíme hbité DAMANY a modré ještěrky. Budeme hledat divoké koně, kteří se naučili žít v nehostinné vyprahlé poušti.
Prozkoumáme oblast, kde se těží diamanty, důkladně prolezeme staré OPUŠTĚNÉ DIAMANTOVÉ MĚSTO. Naše stopy v písku pak nadobro zavane silná PÍSEČNÁ BOUŘE.
Poté se vydáme obdivovat svět afrických zvířat. V křoví se objeví plachý vzácný NOSOROŽEC. Zatímco budou mangusty hledat svou kořist, PŘEPADNOU OPICE NÁŠ KEMP.
Vydáme se hledat TAJEMNÉ POUŠTNÍ SLONY. Nahlédneme také do pradávných dějin země. Dostaneme se do velmi blízkého a nadmíru srdečného kontaktu s nejrůznějšími namibijskými kmeny. Nejzajímavějšími budou kmeny Herero a Damara. Hlavně nás pak bude zajímat KMEN HIMBA, kde se ženy celý život nemyjí a své tělo natírají voňavou červenou hlinkou rozetřenou s tukem. Zastavíme se také ve městě, kde žijí míšenci bastardové. Odvážíme se vkročit i do CHUDINSKÉ ČTVRTĚ na okraji města Swakopmund.
Poté budeme pokračovat do NÁRODNÍHO PARKU ETOSHA, kde si jako milovníci zvířat přijdeme opravdu na své. Jaká další zvířata uvidíme a jaké další příběhy nás čekají, se nechejme překvapit. Zažijeme další nespočetná dobrodružství.

JEDINEČNÉ PÁSMO Z AFRIKY PLNÉ DOBRODRUŽSTVÍ
Jedinečná fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč tajemnou Namíbií. O nádherné červené písečné poušti, nebezpečném Pobřeží koster, afrických zvířatech, prapodivných rostlinách a zajímavých afrických kmenech. Protkáno spoustou veselých i napínavých příběhů.

NEZKROCENÁ BRAZÍLIE
Z RIA ZA MODRÝM PAPOUŠKEM

Na naší náročné cestě nás čeká krásné a nebezpečné město RIO DE JANEIRO - zaoblené kopce, Cukrová homole, socha Ježíše Krista, pláž Copacabana, chudinské čtvrtě favely a pestrobarevné grafity.
Poté se vydáme do bažinaté oblasti PANTANAL hledat vzácného papouška ARU HYACINTOVÉHO. Uvidíme spousty dalších nejrůznějších ptáků, pestrobarevné papoušky, objevíme strom plný TUKANŮ. Budeme lovit na udici i DRAVÉ PIRANĚ. Zuby na nás vycení všudypřítomní kajmani. Spatříme divokého MRAVENEČNÍKA, podivné KAPYBARY - "vodní prasata", prasátka pekari, nosály, šikovné opice malpy, plaché tapíry, lišky i malého ocelota. Několik dní budeme hledat vzácné opičky LVÍČKY ZLATÉ.
Ochutnáme pravé CHURRASCO - výborné maso na grilu. Uvidíme, jak se pěstuje cukrová třtina, maniok, bavlna, káva a kakao. Nevynecháme ani pravé brazilské RODEO, ani fotbal. Navštívíme také stará barevná koloniální města i moderní hlavní město Brasília. Uvidíme, jak se pěstuje cukrová třtina, maniok, bavlna, káva a kakao.
S nosály v patách prozkoumáme důkladně VODOPÁDY IGUAÇU - nejmohutnější vodopády na světě. V oblasti Bonita pak budeme obdivovat neskutečný PODVODNÍ SVĚT, mezi barevnými rybičkami si budeme připadat jak v akváriu. Slaníme se i do 72 metrů hluboké tajuplné JESKYNĚ.
Krátce před karnevalem nás však skolí nebezpečná nemoc HOREČKA DENGUE. Nejsilnějším lékem je sama nezkrocená Brazílie - barevná, veselá, dravá, divoká a roztančená. SAMBA, nekonečné hodiny hudby a tance nás nakonec postaví na nohy.
Na naší třetí brazilské cestě pronikneme do srdce AMAZONIE, kde hned na druhý den zažijeme něco vskutku HROZNÉHO! Poté však přecejen pokračujeme v naší plánované cestě.
Lodí poplujeme po ohromné řece AMAZONCE, setkáme se s amazonskými INDIÁNY, prozkoumáme hluboký prales. Uvidíme roztomilého lenochoda, obrovskou ANAKONDU a různé opice. Zaplaveme si dokonce s divokými RŮŽOVÝMI DELFÍNY! Poté prozkoumáme různorodé a úchvatné brazilské pobřeží. Necháme se strhnout rytmickou brazilskou hudbou a tancem. Zažijeme další NEVŠEDNÍ PŘÍBĚHY.

VELMI ÚSPĚŠNÉ, DYNAMICKÉ A PESTROBAREVNÉ PÁSMO
Velmi pestrá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč rozlehlou Brazílií. O nádherné divoké přírodě, zajímavých a vzácných zvířatech, krásném a nebezpečném Riu, pestrobarevném karnevalu, Amazonii, mořském pobřeží a hodně náročné cestě doprovázené závažnými problémy.

TAJE THAJSKA
Z OPIČÍHO MĚSTA ZA KRÁLOVSKOU KOBROU

Na naší cestě se vydáme do SEVERNÍHO THAJSKA, které nás uchvátí svými kulturními i přírodními krásami. BANGKOK prozkoumáme křížem krážem. Budeme obdivovat překrásné chrámy a ZLATÉ BUDDHY. Uvidíme i sochu Buddhy vyrobenou z ryzího zlata. Vyhledáme také PLAVAJÍCÍ JEPTIŠKU.
Prozkoumáme prales a netopýří jeskyně, kde objevíme dokonce i velmi vzácného netopýrka thajského - nejmenšího savce na světě.
Navštívíme denní TRHY, noční trhy, i trh, který leží přímo na vlakových kolejích. Ochutnáme skvělou thajskou kuchyni, tučného červíčka, KŘUPAVOU HOUSENKU, velkou kobylku i cvrčka. Spoustu legrace zažijeme v OPIČÍM MĚSTĚ Lopburi. Opice nejvíc lákají malé krámky na ulici, kde se vždycky najde něco dobrého k snědku. Jinde si pohladíme malé i velké TYGRY. S hrůzou v očích budeme sledovat HADÍ MUŽE, jak hbitě zachází s královskou kobrou - největším jedovatým hadem na světě. Nebezpečné představení vyvrcholí POLIBKEM SMRTI.
Naše cesta povede až daleko na sever, kde žijí velmi zajímavé horské kmeny. Nejvíce obdivujeme ženy s dlouhými ŽIRAFÍMI KRKY, které nosí kolem krku těžké mosazné spirály. Zaposloucháme se do nezvyklých tónů tradiční THAJSKÉ HUDBY.
Celé dny strávíme mezi INDICKÝMI SLONY. Budeme je krmit, jezdit na nich, navštívíme i sloní festival. Vyrobíme si papír ze sloního trusu. Na papír pak sloni dokonce i něco pěkného namalují.
Se zatajeným dechem budeme pozorovat Loi Kratong - SVÁTEK SVĚTEL. I my si nakonec vypustíme svůj světelný lampion a budeme si něco krásného přát!

VELMI VESELÉ A POHODOVÉ PÁSMO Z ASIE
Velmi úspěšná, barevná a pestrá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč severním Thajskem, které je plné kulturních a přírodních pokladů. Pásmo protkané nespočetnými veselými i napínavými příběhy.

AFRICKOU DIVOČINOU
SLZY, NADĚJE A TANEC ČERNÉHO KONTINENTU

MILUJEME AFRIKU - pro její divokost, zajímavé kmeny a samosebou pro zvířata. A tak se opět vydáváme na cestu - do Keni, Ugandy a na ostrov Madagaskar. V Nairobi se podíváme do KIBERY - jednoho z největších slumů na africkém kontinentu. BÍDA A NADĚJE, smutek a úsměv jsou synonymem pro tuto chudinskou čtvrť.
Zavzpomínáme na Joy Adamsonovu a její LVICI ELSU. Uprostřed divočiny nám najednou AUTO NESTARTUJE. Co s tím (?), ptáme se bezradně. Cestou se zastavíme ve starém městě MOMBASA, prozkoumáme opuštěné město Gede.
V národním parku Východní Tsavo sledujeme každý pohyb v trávě. Právě tady řádili před časem dva LIDOŽRAVÍ LVI, kteří prý mají na svědomí na sto třicet pět lidských životů! V rezervaci Sweetwather nás zajímají hlavně NOSOROŽCI, kteří jsou pod speciální ozbrojenou ochranou. Pozorovat divoké nosorožce pěšky je vskutku ohromný zážitek!
Vydáme se hledat nádherné a velmi plaché černobílé opice GUARÉZY PLÁŠTÍKOVÉ. Vyšlápneme také na MT. KENYA a budeme obdivovat neobvyklou vysokohorskou vegetaci. Navážeme přátelství s kmenem Turkana a SAMBURU a také si s nimi zatančíme.
Na Madagaskaru uvidíme místní trhy, nosiče banánů, HLEDAČE SAFÍRŮ, nedělní mši, krávy zebu, tamní rostliny a jedinečná zvířata.
V Ugandě se vydáme hledat vzácného ptáka ČLUNOZOBCE afrického, kočkodany zlaté, krásné ptáky turaco, pilné snovače. Budeme pozorovat také divoké ŠIMPANZE.
V parku Queens Elisabeth spatříme ohromné množství hrochů, než se s Afrikou pro tentokráte rozloučíme.

NÁROČNĚJŠÍ PÁSMO Z VÝCHODNÍ AFRIKY
Pozitivně laděná fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI dotýkající se závažných problémů Afriky a ostrovu Madagaskar. Neobvyklá pozorování zajímavých a méně známých zvířat velmi zblízka. Úchvatné záběry. Hodně informací. Srdečná setkání s různými zajímavými africkými kmeny a Malgaši.

KEŇA & GORILY
ČERVENÍ SLONI, ZELENÁ MAMBA A MASAJOVÉ

Naše cesta povede tentokrát napříč Keňou. Již kousek za hlavním městem Nairobi začíná ta pravá AFRICKÁ DIVOČINA, kde je možné spatřit spousty divokých afrických zvířat. Další den strávíme s malými osiřelými ČERVENÝMI SLONY. Poté se podíváme žirafám zblízka do očí. Mezi horkými prameny a gejzíry budeme pozorovat hejna růžových plameňáků.
Park MASAI MARA je proslulý takzvanou velkou migrací, kdy se každý rok dva miliony zvířat vydávají na strastiplnou cestu dlouhou osm set kilometrů. V tuto chvíli přebrodila obrovská stáda pakoňů zrádnou řeku plnou krokodýlů. V parku Amboseli, na úpatí hory Kilimanžára, potkáváme ohromná SLONÍ STÁDA.
Přijímáme pozvání a ocitáme se v masajské vesnici, kde bojovní MASAJOVÉ ještě stále bydlí v chatrčích postavených z bláta a kravího trusu, pijí kravské mléko smíchané s kravskou krví. Podnikneme dobrodružné HADÍ SAFARI. Prolézáme houštiny, hadí jeskyni, než se nám konečně podaří najít velmi jedovatou ZELENOU MAMBU. Uvidíme, jak se odebírá hadí jed.
S africkými dětmi si užijeme spoustu legrace. Nahlédneme také do AFRICKÝCH ŠKOL.
Apropo opice - těch je v Africe víc než dost. Vytrvale sledují, co by nám ukradly. Pokud je to kočkodan, člověk se ubrání, ale běda jak se na scéně objeví velký a silný PAVIÁN!
V parku Samburu spatříme LVY konečně PĚKNĚ ZBLÍZKA! V Keni zažijeme na nezpevněných cestách opravdu HODNĚ HORKÉ CHVÍLE. Celkem šestkrát opravujeme píchlé kolo!
Naše druhá cesta na africký kontinent vede do USMĚVAVÉ UGANDY, kde našim hlavním cílem jsou HORSKÉ GORILY - něžní tvorové tolik podobní člověku!

VELMI ÚSPĚŠNÉ, VESELÉ A NAPÍNAVÉ PÁSMO
Mimořádně úspěšná fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI z velmi náročné cesty napříč východní Afrikou se záplavou úchvatných záběrů. Velmi blízká setkání se zvířaty. Nahlédnutí do života bojovného kmene Masajů. Prošpikováno spoustou veselých i velmi napínavých příběhů.

VELRYBÍ DOBRODRUŽSTVÍ
NEOBYČEJNÉ PŘÍBĚHY Z MEXICKÉHO POBŘEŽÍ

Z rušného hlavního města Mexico City pojedeme na vykopávky TEOTIHUACAN. Budeme šlapat po pyramidách, o kterých svět doposud netuší, kdo je postavil. Uvidíme pravý AZTÉCKÝ TANEC. Na vlastní oči spatříme tajemný SLUNEČNÍ KÁMEN, který předpověděl příchod dobyvačných Španělů. Dozvíme se, co bylo příčinou zkázy všech vyspělých indiánských kultur.
21. 12. 2012 strávíme u mayských pyramid v Palenque. Napjatě budeme sledovat, co se stane, neboť toho dne prý nastane KONEC SVĚTA. Vánoce prožijeme o samotě mezi ohromnými kaktusy.
Budeme obdivovat nádherné TYRKYSOVÉ VODOPÁDY. Zaposloucháme se do podivných zvuků ozývajících se z hlubokého pralesa. Ocitneme se mezi miliony oranžových MOTÝLŮ MONARCHŮ. Zavítáme do laguny Rio Lagartos, kde hnízdí tisíce plameňáků karibských. Na břehu objevíme i ostrorepa - pravěkého korýše.
Zúčastníme se různých mexických slavností. TANEČNICE v nádherných bohatých šatech polahodí našemu zraku. Zavítáme také do krásného města Guanajuato, ze kterého jde trochu strach. Usoudíme, že prapodivné a morbidní MUZEUM MUMIÍ je skutečně jen pro silnější povahy.
Podnikneme několik plaveb za KEPORKAKY. Na jedné plavbě prožijeme s keporkaky něco opravdu neobvyklého. I můj dětský sen se konečně plní - slyším ZPÍVAT VELRYBU. Uvidíme spousty divokých delfínů, ohromné rejnoky manty, velmi nebezpečnou portugalskou galéru, pelikány i ptáky s modrýma nohama. Budeme pouštět právě vylíhlé malé ŽELVIČKY do moře. S divokými mořskými želvami si dokonce i zaplaveme. Mezi mangrovy budeme obdivovat ptačí svět.
Na Kalifornském poloostrově se ocitneme v nádherné pichlavé KAKTUSOVÉ ZAHRADĚ. V tuto chvíli do mexických vod připlouvají PLEJTVÁKOVCI ŠEDÍ, aby zde rodily svá mláďata. Velryby se od lidí většinou velmi rychle vzdálí, ale tady v Mexiku se stávají opravdu neobvyklé věci - POHLADÍME SI DIVOKOU VELRYBU! A před našima očima se právě narozené mládě poprvé nadechuje a vrhá se prvními tempy do zázraku jménem život!

ÚCHVATNÉ ROMANTICKÉ PÁSMO S NEOBYČEJNÝMI PŘÍBĚHY
Velmi úspěšná fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč Mexikem - od Mexico City až po vzdálený a pustý Kalifornský poloostrov - prošpikovaná napínavými a neobvyklými cestovatelskými příběhy, které člověk jen tak nezažije.

!VIVA MEXICO!
TAJUPLNÝ YUCATAN

Na naší cestě se vypravíme do Mexika - na poloostrov Yucatan. Zpočátku nás však potrápí spousta PROBLÉMŮ. Nenecháme se odradit a pokračujeme dál. Necháme se zlákat tyrkysovou vodou teplou jak kafe. Pronikneme do úžasného PODMOŘSKÉHO SVĚTA. Budeme plavat mezi hejny barevných rybiček, mezi velkými rejnoky a delfíny. Políbíme MOŘSKOU PANNU.
Podnikneme vzrušující plavbu za VELRYBÍMI ŽRALOKY. Pocítíme, jaké to je, když těsně kolem nás v moři proplouvají největší ryby na světě dorůstající délky až čtrnácti metrů! Yucatan je místem, kde se v letním období shromažďují až stovky těchto nádherných kolosů.
Několik dní budeme trávit v CENOTÁCH, jeskynních jezírkách a podzemních řekách, kterými je Yucatan přímo protkaný. Do některých z těchto cenot házeli Mayové dokonce i své oběti. Je období dešťů, nesnesitelné dusno a tak promokneme každý den na kost. Uvidíme pravou TROPICKOU DŽUNGLI, zajímavé rostliny, vodopády a spousty nejrůznějších zvířat. Natrefíme na velké krokodýly, spatříme i jedovatou TARANTULI. Narazíme také na velkou tlupu mlsných NOSÁLŮ.
Navštívíme několik starých mayských měst, jako jsou věhlasné Tulum, Calacmul, CHITZÉN ITZA, Uxmal a Palenque. Spatříme úchvatné MAYSKÉ PYRAMIDY. Pronikneme do mayské a olmécké kultury, jejich záhad a tajů. Uvidíme RITUÁLNÍ OBŘADY, tajemnou míčovou hru pelota, létající muže VOLADORES a ještě tajemnější ohňovou hru uarhukua. Strávíme několik dní mezi pravými indiány, podíváme se do hlavního indiánského města SAN CRISTOBAL.
Prochodíme hned několik starých KOLONIÁLNÍCH MĚST hýřících všemi barvami, ve kterých navečer zní energická MEXICKÁ HUDBA. Uslyšíme hrát potulné muzikanty, mariarchy a marimbu, která roztančí snad každé srdce.
Ochutnáme věhlasnou mexickou kuchyni, kde nikdy nechybí kukuřice, papriky, rajčata, čili ani limetka. Ochutnáme KUŘE S ČOKOLÁDOU. Nejvíce si pochutnáme na TACOS, které se za pár pesos prodávají na každém rohu. Chutné jídlo zapijeme čím jiným než pravou mexickou TEQUILOU.

VELMI ÚSPĚŠNÉ A PESTRÉ PÁSMO
Obzvlášť úspěšná a hodně pestrá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč tajuplným poloostrovem Yucatan. Cesta zemí, kde se úchvatná příroda mísí se starou i novou kulturou, a kde na každém rohu prodávají tacos.

DIVOKÝ MADAGASKAR
LEMUŘI, BAOBABY A DOMEČKY Z BLÁTA

Tentokrát vás Kateřina a Miloš MOTANI zavedou na fascinující tajuplný ostrov. Červený Madagaskar prozkoumají od východu na západ a od severu na jih. Obklopí je PODIVNÝ ZVÍŘECÍ a rostlinný svět, který nikde jinde nenajdete.
Vysoko ve větvích mají své rejdiště legrační LEMUŘI - indri, vari, lemuři hnědí, tančící sifaky, lemuři bambusoví, lemuři kata. V noci vylézají noční lemuři maki i "ošklivý" AYE-AYE. V husté vegetaci se skrývají CHAMELEÓNI všech velikostí, gekoni, hroznýši a pestrobarevné žáby. V zátoce se zdržují velryby. V rezervaci Kirindy žije velmi vzácný druh potkana. Ovšem pozor, hustým lesem slídí i podivná PSOKOČKA FOSA !
Na cestě spatříte deštný prales, mangrovy, kokosové palmy, banánové plantáže, rýžová pole, mohutné BAOBABY, suchý opadavý les, zvláštní skalní labyrint TSINGY i zvláštní trnitá buš.
A mezi touto vší přírodní krásou žijí ÚŽASNÍ MALGAŠI. Na ulici se prodává všechno, co se urodí nebo uloví. V Brikasville se právě sváží z plantáží tuny banánů. Ocitnete se mezi pravými ZLATOKOPY. Ocitneme se také mezi hledači barevných SAFÍRŮ. Lidé na Madagaskaru jsou velmi chudí. Jsou však šťastní, veselí a se SRDCEM NA DLANI.

VELMI VESELÉ PÁSMO SKLÍZÍ MIMOŘÁDNÝ ÚSPĚCH !
Mimořádně úspěšná a hodně veselá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI o velmi náročné terénní cestě plné nesčetných nástrah, jedinečné přírodě, roztomilých lemurech a obyčejných lidech s úsměvem na tváři. O ostrově, který nenechá člověka ani na chvíli vydechnout.

ČILE PO CHILE
POUŠTÍ A PRALESEM AŽ NA KONEC SVĚTA

V první etapě napříč severním CHILE procestujete s Kateřinou a Milošem MOTANI nejsušší poušť světa ATACAMU. Pokocháte se pohledem na úchvatná solná jezera, tyrkysové LAGUNY, zasněžené sopky, Údolí měsíce a GEJZÍRY El Tatio. Podíváte se do pulsujících PŘÍSTAVŮ, zapadlých vesnic, opuštěných LEDKOVÝCH MĚST i na záhadné geoglyfy.
V druhé etapě se vydávají oba cestovatelé směrem na jih. Na cestě vyhledají pravěké ARAUKÁRIE, jezera, vodopády a zajímavé jeskyně. Celý den tráví v mapučské vesnici. Po tři dny a tři noci plují lodí mezi četnými FJORDY a pustými neobydlenými ostrovy. Na větrem a dešti bičovaném jihu na ně čekají skalnaté hory, LEDOVCE, stáda divokých lam, tučňáci a staré lodní vraky. U domorodců obdivují chuť do života i přes psí počasí. Plaví se až do OHŇOVÉ ZEMĚ.
Kateřina s Milošem prožívají po obě cesty úsměvné, útrapné i napjaté chvíle. Vidí spousty nejrůznějších ZVÍŘAT, o jídlo se dělí s toulavými psi a spát chodí s POUŠTNÍMI LIŠKAMI. Jejich poslední dny v Chile jsou nabité nečekanými dramatickými událostmi. Večer u rozbouřeného moře pak Kateřina s Milošem zažívají, jaké to je tulit se s malými LACHTANY!

PÁSMO ČILE PO CHILE ZÍSKALO "OSKARA" !
Velmi úspěšná, pestrými barvami hýřící fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI z cesty napříč nejrozmanitější zemí světa, prošpikovaná spoustou veselých i napínavých příběhů.

Multimedální projekce ČILE PO CHILE získala na prestižním rakouském festivale EL MUNDO 2012 velmi významné ocenění jako 3. nejlepší přednáška. Tohoto festivalu, který se již po 14. konal v rakouském Judenburgu, se účastní ti největší dobrodruhové a cestovatelé z Rakouska, Německa, Švýcarska a jiných zemí. EL MUNDO TROFEJ platí v německy mluvících zemích jako "OSKAR na cestovatelské a světoběžnické scéně".
DÉLKA ŠKOLNÍ PROJEKCE

PROJEKCE PRO STARŠÍ ŠKOLÁKY
PRO II. STUPEŇ ZŠ, GYMNÁZIA A STŘEDNÍ ŠKOLY
Tato 60 - 80 minutová pásma jsou určena pro žáky II. stupně ZŠ, studenty gymnázií a všech typů středních škol. Pásma jsou velmi atraktivní, dynamická, obsahují více informací, jsou protkána nejrůznějšími cestovatelskými příběhy.

PROJEKCE PRO NEJMENŠÍ ŠKOLÁKY
CESTOVÁNÍ S KATKOU A MILOŠEM PRO I. STUPEŇ ZŠ
Na základě velkého úspěchu také u těch menších dětí jsme připravili 60 - 70 minutovou projekci také pro I. stupeň základních škol. Hravou formou zavedeme ty nejmenší školáky do těch nejatraktivnějších koutů naší KOUZELNÉ PLANETY.

Na každou projekci navazuje SOUTĚŽ A LOSOVÁNÍ O CENY.OBSAH PROGRAMU

PROJEKCE
60 - 80 minutová multimediální, dynamická a velmi atraktivní projekce.
  • fotografie, videa, mapky
  • krajina, kultura, lidé, zvířata, cesta, příběhy
  • hudba a originální zvukové záznamy
  • živý komentář autorů
SOUTĚŽ A LOSOVÁNÍ O CENY
Na každou školní projekci navazuje přibližně 15 minutová, velmi oblíbená SOUTĚŽ a napínavé LOSOVÁNÍ O CENY. V rámci soutěže vyzkouší přednášející velmi hravou formou pozornost a znalosti dětí.

UKÁZKA ARTEFAKTŮ
Dle časových možností je součástí programu také prezentace zajímavých ARTEFAKTŮ a PŘÍRODNIN charakteristických pro vybranou lokalitu, které je možné si blízka prohlédnout i osahat.

BESEDA S AUTORY
Podle času navazuje na program doplňující, opět velmi oblíbená BESEDA S AUTORY, kde mají žáci a studenti prostor pro veškeré své zvídavé otázky, a které často neberou konce. Během ukázky artefaktů a besedy se žáci dozví další informace o dané zemi, o zvířatech, o cestě, zvládání těžkých situací a problémů.

PRODEJ KNIH, FOTOGRAFIÍ A RUKODĚLNÝCH VÝROBKŮ
Na konci představení je možné zakoupení KNIH, originálních FOTOGRAFIÍ a rukodělných výrobků autorů Kateřiny a Miloše MOTANI, ale také upomínkových předmětů z cest - přímo z AFRIKY, AMERIKY a ASIE.
COPYRIGHT © 2002-2021 Kateřina & Miloš MOTANI
Website designed and managed by Motani