NEZKROCENÁ BRAZÍLIE
Z RIA ZA MODRÝM PAPOUŠKEM

Nebezpečné a nejkrásnější město na světě Rio de Janeiro - tady začíná naše cesta napříč rozlehlou a nezkrocenou zemí. Nádherná příroda Pantanalu a Amazonie, úchvatný vodní svět, nejmohutnější vodopády světa, hluboké pralesy, spousty zajímavých zvířat, slaňování do jeskyně znepříjemní zápas s těžkou nemocí. Na tyto a jiné závažné potíže nacházíme spolehlivý lék - sambu!


Tentokrát máme před sebou opravdu velmi náročnou cestu. Čeká nás RIO DE JANEIRO, nejkrásnější a zároveň velmi nebezpečné město. Ocitneme se v temných rušných i zapadlých ulicích, kde sešlé šedivé zdi zdobí nespočetné PESTROBAREVNÉ GRAFITY. Kde ani ve dne není bezpečno, natožpak v noci. Odměnou za velmi napjaté chvíle jsou nám pohledy na město ze slavné CUKROVÉ HOMOLE. Se zatajeným dechem se ve vrtulníku budeme vznášet nad zaoblenými skalisky, zálivy, bělostnými plážemi, chudinskými favelami a výškovými domy. S obdivem vzhlédneme k ohromné SOŠE KRISTA, který jakoby objímal celé město. Projdeme se i po nejslavnější pláži COPACABANA. Cestu nám rozveselí tlupa malých opiček.
Poté se vydáme směrem na bažinatou oblast PANTANAL, kde budeme hlavně hledat vzácného modrého papouška ARU HYACINTOVÉHO. Vzdálenosti jsou zde obrovské a tak trvá několik dní, než papouška konečně najdeme. Cestou nás budou pronásledovat nemalé potíže. Odměnou za ně budou další nádherné zážitky. Uvidíme spousty nejrůznějších ptáků, další modrožluté a červené ary, zelené papoušky. Objevíme strom plný nádherných TUKANŮ.
Poplujeme lodí mezi hustou tropickou vegetací, budeme na udici lovit i DRAVÉ PIRANĚ. Zuby na nás vycení všudypřítomní kajmani. Pěkně z blízka si prohlédneme i divokého MRAVENEČNÍKA. Kolem nás proběhnou Často podivné KAPYBARY - "vodní prasata". Při noční výpravě zahlédneme nebojácné lišky i malého ocelota. Trvá několik dní, než konečně spatříme velmi vzácné opičky LVÍČKY ZLATÉ.
Ochutnáme pravé CHURRASCO - maso na grilu, které mají Brazilci tolik rádi. Na polích a plantážích uvidíme pěstovat tropické ovoce, cukrovou třtinu, maniok, bavlnu, kávu, KAKAO, i jak se sbírá kaučuk.
Nevynecháme ani pravé brazilské RODEO, ani FOTBAL. Budeme obdivovat úchvatná stará koloniální města Ouro Preto, Paraty, Sao Luís a Olindu, ale i hlavní a moderní město Brasília.
S NOSÁLY neustále v patách prozkoumáme důkladně CATARATAS DO IGUAÇU - nejmohutnější vodopády na světě. Neváháme sednout ani na vratkou loď, která propluje přímo mohutnou vodní tříští.
Poté se vydáme do oblasti Bonita, kde se nachází neskutečný PODVODNÍ SVĚT. Budeme šnorchlovat v čistých řekách. Mezi barevnými rybami a vodními rostlinami si budeme připadat jako v akváriu. Pronikneme do tajemného pralesního světa, ze kterého na chvíli vykoukne i plachý a vzácný TAPÍR. O kus dál se z lesa vynoří prasátka pekari a ze stromu nás budou pozorovat šikovné opice malpy.
Dodáme si odvahy a slaníme se do 72 metrů hluboké JESKYNĚ, na jejímž dně se v chladném jezeře skrývá tajemný svět obřích krápníků. Dolů to ještě jde, ale nahoru se vyšplhat je pro nás nehorolezce opravdu fuška.
Bohužel brazilská příroda je nejen nádherná, ale také v sobě skrývá mnohá NEBEZPEČÍ - v podobě jedovatých rostlin, hadů či pavouků. Na okamžik podceníme nejnebezpečnější zvíře na světě - komára. Nevyplatí se nám to. A my se musíme potýkat s velmi vážnou nemocí HOREČKOU DENGUE. Vysoké horečky, zimnice, únava, velké bolesti nám brání pokračovat v naší cestě. A za pár dní začíná KARNEVAL (!) - dny, které slaví celá země. A tak čekáme a doufáme, že nemoc zavčasu a bez komplikací ustoupí.
Když se pak naprosto vyřízení potácíme opět nočním nebezpečným Riem, a chceme se už vzdát, je nejsilnějším lékem právě sama nezkrocená Brazílie - barevná, veselá, dravá, divoká a roztančená. SAMBA je to, co nás do slova a do písmene zvedá opět na nohy. Nekonečné HODINY HUDBY a tance až do pozdního rána - a my jsme uprostřed toho všeho, s ohýnky v očích a úsměvem na tváři.
Na naší třetí brazilské cestě pronikneme do srdce AMAZONIE. Lodí poplujeme po ohromné řece AMAZONCE, setkáme se s amazonskými INDIÁNY, prozkoumáme hluboký prales. Uvidíme roztomilého lenochoda, obrovskou ANAKONDU a spousty různých opic. Několik dní budeme odříznuti od civilizace poznávat poklady Amazonie. Našim největším zážitkem však bude plavání s divokými RŮŽOVÝMI DELFÍNY!
Poté budeme pokračovat dál a žasnout nad krásami a pestrostí brazilského pobřeží. Ohromí nás BÍLÁ PÍSEČNÁ POUŠŤ s nespočetnými jezírky, ale i pustý písečný ostrov. Budeme pronikat do života docela obyčejných, ale velmi srdečných a veselých Brazilců. Několikrát se necháme strhnout rytmickou brazilskou hudbou a bujarým tancem.
V jedné zapadlé rybářské osadě prožijeme opět nečekaný a ZVLÁŠTNÍ PŘÍBĚH. Poté se vypravíme na mořské koníky - podivné tvory, kdy mláďata přivádí na svět sameček.


VELMI ÚSPĚŠNÉ, DYNAMICKÉ A PESTROBAREVNÉ PÁSMO
Velmi pestrá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč rozlehlou Brazílií. O nádherné divoké přírodě, zajímavých a vzácných zvířatech, krásném a nebezpečném Riu, pestrobarevném karnevalu, Amazonii, mořském pobřeží a hodně náročné cestě doprovázené závažnými problémy.COPYRIGHT © 2002-2021 Kateřina & Miloš MOTANI
Website designed and managed by Motani