VELKÉ SAFARI & MALÉ SURIKATY
GEPARDÍ STEZKOU DO RÁJE ŘEKY OKAVANGO

Z místa přepadení, do zelené divočiny, až k vodopádům Viktoria
Okolo baobaby a hvězdnaté nebe nad hlavou
Africká zvířata tak blízko, že člověk cítí bušit své srdce až v krkuJsme opět v Africe. Plán je takový, že začneme v NAMIBII. Poté prozkoumáme BOTSWANU a kousek ZIMBABWE. Naše kroky jako první zamíří na místo, kde se nám před lety stalo něco opravdu HODNĚ OŠKLIVÉHO. Kde nás lstivě a s nožem v ruce přepadli a okradli o drahou fototechniku. Jaká bude ta naše nová africká cesta? Podaří se něco vypátrat? Co tady všechno zažijeme? Zlého nebo dobrého? Podaří se nám dojít k USMÍŘENÍ S AFRIKOU, která nám tolik ublížila?
Poté necháme Windhoek a jeho nebezpečnou chudinskou čtvrť KATURURU za zády a vyrazíme dál do divočiny, kde našim hlavním cílem budou africká zvířata. Budeme brouzdat africkou savanou a pozorovat hbité GEPARDY. Budou tak blízko, že ucítíme i jejich po běhu zrychlený dech. Mít PAVIÁNA ZA KRKEM a slyšet tlouct jeho srdíčko, to je také ohromný zážitek. V zátoce Walwis Bay podnikneme plavbu na kajaku. Okolo nás budou dovádět a cákat divocí LACHTANI i se svými mláďaty.
Odvážíme se na vlastní pěst navštívit další CHUDINSKÉ ČTVRTĚ a budeme doufat, že se nám mezi domorodci už nic špatného nestane. Uvidíme, co se tady v současné moderní době změnilo.
V namibijském městě OPUVO se setkáme s dalšími zajímavými kmeny. V Caprivi pruhu budeme obdivovat mladé muže i malé chlapce, jak ve zvířeném prachu hrají FOTBAL jak o duši. V Botswaně ochutnáme i tlusté ČERVY MOPANE. Nahlédneme do farmy, která produkuje to nejlepší hovězí maso. Uvidíme prodavače čerstvého masa přímo u cesty. A co se hned neprodá, to se usuší na slunci. A všude, kde zvolníme svůj krok, za námi poběží AFRICKÉ DĚTI.
V Zimbabwe se necháme zase a opět strnout DYNAMICKOU HUDBOU. A dívat se na africkou nevěstu v čistě bílých zářivých šatech je opravdovou slastí pro oko.
Vydáme se také do skalnaté oblasti SPITZKOPPE, kde se v okolí nachází spousty drahokamů a polodrahokamů. Oblast WATTERBERG s červenými skalisky nás překvapí svou bohatou vegetací i spoustou nejrůznějších zvířat. Dobrodružství v Africe začíná už v kempu. Opice obchází popelnice a stany, prasata, veverky i hbité MANGUSTY vyráží za potravou.
Obrovské safari na nás čeká v národním parku Etosha, kde zažijeme VELKOU SLONÍ KOUPEL, uvidíme plaché nosorožce, oryxe, antilopy, zebry i spousty dlouhokrkých žiraf. Jinak vyprahlá prašná krajina se u vodních napajedel promění ve skutečný zvířecí ráj.
V Botswaně bude našim nejhlavnějším cílem DELTA ŘEKY OKAVANGO, kde v širokém okolí žije obrovská spousta afrických zvířat. Musíme se mít ale na pozoru, protože vegetace je tady opravdu hustá. Mezi stromy hledají šťavnatou potravu velká SLONÍ STÁDA. Natrefit ovšem na osamělého samce není zrovna nejbezpečnější. Nehledě na to, že se tu skrývají osamělí a nebezpeční LEOPARDI. Jeden takový se nám kmitne krátce před očima. Doslechneme se, že v oblasti Savuti žijí lvi, kterým se říká ZABIJÁCI SLONŮ.
Obrovský pozor všude tam, kde je trošku hlubší voda, neboť jezírka jsou královstvím hrochů, nejnebezpečnějších zvířat vůbec. HROCHY vidíme opravdu často. Odpočívat ve vodě i na břehu, ale i pročesávat tmu. Když je jejich chrochtání slyšet kousek od stanu, není to zrovna veselý pocit.
Vydáme se také na velmi náročnou terénní cestu napříč solnými pánvemi Makgadikgadi Pans, kde je našim cílem skalnatý ostrůvek KUBU ISLAND. Co nás sem láká, do takové pustiny? ZAKRSLÉ BAOBABY. Šlapeme od jednoho ke druhému a nemůžeme se shodnou, který z baobabů je krásnější. Je temná noc, měsíc je v novu a nad námi svítí miliardy a MILIARDY HVĚZD. Kolem nás jen ticho a slabý vítr.
Našim obrovským botswanským zážitkem jsou ovšem SURIKATY. Něco tak roztomilého jsme dlouho neviděli. Pozorujeme divoké surikaty celé hodiny. Jak vstávají, žerou i odpočívají. A přitom pozorování a hrabání pozor, ať jim v tom zápalu a nadšení nestoupneme na ocas!
A co v té africké pustině jíme? Často jíme například ovesné vločky nebo si i vaříme špagety. Nejkrásnější jsou ale chvíle, kdy v tichém divokém kempu postavíme svůj stan a pořádný kus AFRICKÉHO STEAKU se opéká nad rozžhavenými uhlíky. Zatímco kolem nás slídí ve tmě HLADOVÉ HYENY a možná i něco většího. V Botswaně jsou totiž otevřené kempy, a tak za námi může v noci přijít opravdu cokoliv. Jo a bez auta s náhonem na čtyři kola bychom si v Botswaně ani neškrtli. Plavby lodí a LET VRTULNÍKEM nad africkým rájem taky nesmí v žádném případě chybět!
Naše dobrodružství se v Zimbabwe stupňuje. VIKTORIINY VODOPÁDY vypadají ze země i ze vzduchu opravdu úchvatně. Na druhý den se pak projedeme křovinatou buší NA SLONÍM HŘBETU. Ten můj je pravda menší, ale ten Milošův má určitě ony pověstné čtyři metry. A když jdeme lesem TĚSNĚ VEDLE DVOU MLADÝCH LVŮ, víme moc dobře, že se může stát cokoli.


NEJNOVEJŠÍ PÁSMO Z AFRIKY OD PODZIMU 2020
VELKÉ CHLUPATÉ DOBRODRUŽSTVÍ,
SPOUSTY VESELÝCH A NAPÍNAVÝCH PŘÍBĚHŮ
A HLEDÁNÍ USMÍŘENÍ S AFRIKOU.
COPYRIGHT © 2002-2020 Kateřina & Miloš MOTANI
Website designed and managed by Motani